Добре відомо, що антидепресанти можуть мати побічні сексуальні ефекти. Вони можуть призвести до проблем із бажанням, збудженням, еякуляцією та оргазмом.

Ці сексуальні проблеми найчастіше пов'язані із застосуванням двох класів препаратів - селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (SSRIs) та інгібіторів зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну (SNRIs), що використовуються для лікування депресії та інших розладів настрою. (1)

На початку розвитку SSRIs було виявлено, що ці препарати можуть спричинити труднощі з еякуляцією. Насправді ці препарати іноді призначають чоловікам, які мають проблеми з передчасною еякуляцією.

Чому антидепресанти можуть мати такий сильний вплив на сексуальне здоров'я, особливо у чоловіків? Це не має нічого спільного з настроєм. Навпаки, це пов'язано з роллю серотоніну та інших нейромедіаторів у збудженні та еякуляції. (2)

Як відбувається сексуальна реакція?

Фізичне збудження може відбуватися як при прямій стимуляції, так і без неї. Думки про секс можуть збуджувати самі по собі. Як це працює? Тим же способом, яким обробляються багато думок — через вироблення різних нейротрансмітерів. Саме так нервові клітини спілкуються один з одним. Вони виділяють і реагують на нейромедіатори, включаючи серотонін, норадреналін та дофамін.

Значна частина нашого розуміння ролі нейромедіаторів та структур мозку у збудженні та оргазмі походить від досліджень на тваринах, але також були проведені дослідження на людях. В ході досліджень вчені з'ясували, що кілька областей мозку пов'язані з чоловічою сексуальною функцією.

Медіальна преоптична область гіпоталамуса займає центральне місце в сексуальній реакції. Саме тут відбувається обробка сексуальних стимулів, що надходять з різних частин тіла. Потім мозок посилає сигнали по спинному мозку, які викликають збудження та оргазм. Частини мигдалини та тім'яної кори також відіграють важливу роль у контролі еякуляції. (3)

Роль нейромедіаторів

Нейромедіатори є механізмом сексуальних сигналів. Дослідження показали, що можна викликати оргазм у щурів, просто активуючи певні нейромедіаторні рецептори в мозку.

У людини серотонін є нейромедіатором, найбільш чітко пов'язаним з еякуляцією. SSRIs працюють шляхом запобігання реабсорбції (повторного поглинання) серотоніну клітинами. Це означає, що сигнали, викликані серотоніном, продовжуються, продовжуючи протягом більш тривалого періоду часу.

Дослідження на щурах показали, що місце введення серотоніну змінює його дію. Коли серотонін вводиться в деякі ділянки мозку щурів, він викликає затримку еякуляції. В інших областях мозку він викликає еякуляцію.

Дофамін також відіграє певну роль в еякуляції, хоча його роль вивчена не так ретельно, як роль серотоніну. Дослідження на щурах показують, що стимуляція дофаміном може викликати еякуляцію. Підтверджуючі це дослідження також проводилися на людях. (4)

Люди, які страждають на шизофренію та приймають антипсихотичні препарати, які блокують певний тип дофамінових рецепторів, швидше за все, зазнають труднощів або неможливості еякуляції. Ці ж препарати були протестовані на чоловіках з передчасною еякуляцією.

Подібно SSRIs, антипсихотики, судячи з усього, збільшують час між збудженням і еякуляцією. Крім того, існує невелика кількість даних, які свідчать про те, що мутації в транспортерах дофаміну можуть збільшити ймовірність передчасної еякуляції у деяких чоловіків. (5)

Фази еякуляції

Еякуляція визначається як потужний викид сперми з організму. Вона відбувається у дві фази.

Перша фаза називається емісійною. У цей момент різні компоненти сперми, включаючи сперматозоїди, виділяються з різних залоз і органів.

Друга фаза-вигнання (викид) насінної рідини. Це коли інтенсивні скорочення м'язів в області статевих органів викликають виштовхування сперми з статевого члена.

Слід зазначити, що деякі чоловіки, які перенесли певні види операцій, пов'язаних з раком простати, можуть відчувати "сухий" оргазм. Це відбувається тому, що їх організм більше не виробляє рідкі компоненти сперми.

Приблизно одна третина насінної рідини надходить з передміхурової залози. Інші залози, що беруть участь у виробництві насінної рідини, також можуть бути порушені онкологічними операціями. (6)

Деякі чоловіки, які страждають мультиоргазмією, можуть відчувати кілька оргазмів при одній еякуляції. Інші чоловіки взагалі не можуть еякулювати. Цей стан відомий як анеякуляція.

Ерекція та еякуляція

Важливо відзначити, що ерекція не є обов'язковою умовою для настання еякуляції. Еякуляція без ерекції зустрічається нечасто, але вона можлива. Найбільш часто це відбувається у хлопчиків-підлітків під час сну, що називається нічними полюціями. Вони можуть відбуватися як при наявності ерекції, так і без неї.

Хоча фізіологічні шляхи, що призводять до ерекції та еякуляції, пов'язані, вони не однакові. Саме тому інгібітори ФДЕ-5, які використовуються для лікування еректильної дисфункції, не роблять істотного впливу на здатність чоловіка до еякуляції. Вони впливають на приплив крові до статевого члена і від нього. Вони не впливають на вивільнення компонентів сперми або м'язові скорочення при еякуляції.

 

(1) Hu QB, Zhang D, Ma L, Ng DM, Haleem M, Ma Q. Progresses in pharmaceutical and surgical management of premature ejaculation. Chin Med J. 2019;132(19):2362-2372. doi:10.1097/CM9.0000000000000433

https://journals.lww.com/cmj/Fulltext/2019/10050/Progresses_in_pharmaceutical_and_surgical.13.aspx

(2) Wylie K, Linton KD. Recent advances in the treatment of premature ejaculation. Drug Design, Development and Therapy. January 2010:1-6. doi:10.2147/dddt.s6077.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2846147/pdf/dddt-4-001.pdf

(3) Clement P, Giuliano F. Physiology and Pharmacology of Ejaculation. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2016;119 Suppl 3:18-25. doi:10.1111/bcpt.12546

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/bcpt.12546

(4) Alwaal A, Breyer BN, Lue TF. Normal male sexual function: emphasis on orgasm and ejaculation. Fertil Steril. 2015;104(5):1051-60. doi:10.1016/j.fertnstert.2015.08.033

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4896089/pdf/nihms-789951.pdf

(5) Safarinejad MR. Relationship between premature ejaculation and genetic polymorphisms of the dopamine transporter gene (SLC6A3). BJU Int. 2011;108(2):292-6. doi:10.1111/j.1464-410X.2010.09809.x

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1464-410X.2010.09809.x

(6) American Cancer Society. Can Cancer Affect a Man's Ability to Ejaculate? Last revised February 24, 2017.

https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/fertility-and-sexual-side-effects/sexuality-for-men-with-cancer/ejaculation-and-treatment.html

 

Автор: Григорій Лагшмівар