Естроген є основним статевим гормоном у жінок, і він впливає на більшу кількість сфер вашого здоров'я, ніж ви можете собі уявити. Він впливає не тільки на фертильність і сексуальні функції, але і на настрій, міцність кісток і навіть здоров'я серця.

Гормони — це хімічні речовини, що виробляються вашим організмом, які діють як посланці, які допомагають контролювати та координувати роботу організму та його реакцію на навколишнє середовище.

У вашому тілі є спеціальні залози, які виробляють і виділяють гормони за сигналом мозку. Існують також рецептори, специфічні для гормонів, які отримують ці хімічні повідомлення. Можна порівняти рецептори з замками, а гормони - з ключами.

Різні типи естрогену

Ваш організм виробляє три різні типи естрогену. Протягом Вашого життя кількість кожного з цих естрогенів буде змінюватися. (1)

Естрадіол (Е2)

Естрадіол є основним естрогеном в організмі в дітородному віці. (2) це час від початку першої менструації до останньої менструації або менопаузи. В цей час в крові більше естрадіолу, ніж інших видів естрогену. Естрадіол також надає найбільш сильний вплив на рецептори естроген — специфічних гормонів вашого організму.

Естрадіол виробляється в основному в яєчниках, і його кількість змінюється протягом місячного менструального циклу. (2) невелика кількість естрадіолу перетворюється з іншого типу естрогену, який називається естрон.

Естрон (E1)

Естрон-другий за поширеністю тип естрогену, що виробляється вашим організмом у дітородному віці. Він має більш слабкий вплив, ніж естрадіол, на рецептори естроген — специфічних гормонів вашого організму. (3)

Естрон в основному виробляється з іншого типу статевих гормонів в організмі, які називаються андрогенами. Особливий біохімічний процес перетворює андроген в естрон. Цей процес відбувається в основному в жировій тканині або жирових клітинах, і в м'язах. (4)

Тільки невелика кількість естрону виробляється яєчником. У менопаузі, коли яєчники перестають виробляти гормони, естрон є єдиним типом естрогену, який продовжує вироблятися організмом. (3)

Естріол (E3)

Естріол зазвичай називають естрогеном вагітності. Коли ви не вагітні, він присутній в крові в дуже невеликій кількості та майже не виявляється. З усіх типів естрогенів він має найслабший вплив на рецептори естрогену вашого організму. (5)

Хоча під час вагітності підвищується рівень всіх видів естрогену, рівень естріолу підвищується найбільше. Це відбувається завдяки плаценті.

Естроген відіграє багато важливих ролей під час вагітності, від сприяння росту та розвитку плода (6) до підготовки грудей до лактації. (5)

Роль естрогену у вашому організмі

Будучи основним статевим гормоном в організмі, естроген виконує ряд досить важливих функцій, не пов'язаних з фертильністю. Як гормон, естроген (переважно естрадіол) діє на ті частини вашого тіла, які мають специфічні для естрогену гормональні рецептори. Естроген бере участь у багатьох важливих функціях організму.

  • Статевий розвиток. Естроген відповідає за ріст і подальший розвиток вашої репродуктивної анатомії, включаючи піхву та матку. Він також відповідає за розвиток грудей, а також ріст волосся на лобку та пахвах під час статевого дозрівання. (4) разом ці зміни сигналізують про наближення першої менструації, яка знаменує початок дітородного віку.
  • Менструальний цикл. Основна мета менструального циклу — підготувати організм до вагітності. Якщо протягом місячного циклу вагітність не настає, матка скидає свою оболонку, і у вас починається менструація. Естроген — це гормон, який відповідає за формування оболонки матки щомісяця під час підготовки до вагітності. (7)
  • Розвиток і здоров'я кісток. Естроген відіграє важливу роль у здоровому розвитку ваших кісток. Він також регулює оборот кісткової тканини в дорослому організмі і захищає від втрати кісткової маси. (8) у менопаузі, коли рівень естрогену падає, у жінок може значно збільшитися втрата кісткової маси, оскільки захисний ефект естрогену зникає. Таке різке збільшення втрати кісткової маси може призвести до остеопорозу, що підвищує ризик перелому шийки стегна. (9)
  • Здоров'я серця. Естроген допомагає захиститися від серцевих захворювань. Цей гормон робить в організмі багато корисного для підтримки здоров'я кровоносних судин, в тому числі зменшує запалення і контролює рівень холестерину. Позитивний вплив естрогену на профілактику серцевих захворювань Значно у жінок в пременопаузі. У менопаузі, коли захисний ефект естрогену зникає, спостерігається стійке зростання серцевих захворювань у жінок. (10) насправді ускладнення серцевих захворювань є основною причиною смерті жінок у США. (11)
  • Управління настроєм. Естроген має досить значний вплив на мозок. Вважається, що естроген впливає на те, як пов'язані структури мозку, як спілкуються клітини мозку і навіть на форму мозку. Крім того, естроген відіграє велику роль у вашому настрої, оскільки він має дуже сильний вплив на хімічну речовину мозку під назвою серотонін. Серотонін — це хімічна речовина, яка покращує настрій, а естроген сприяє його виробленню. Це означає, що при низькому рівні естрогену рівень серотоніну також знижується. У деяких жінок цей ефект дуже значний. Вважається, що пов'язане з низьким рівнем естрогену зниження вироблення серотоніну сприяє розвитку післяпологової і клімактеричної депресії. (1)

Підбиваємо підсумок

Естроген — дуже важливий жіночий гормон. У ті моменти Вашого життя, коли рівень естрогену порушений, ви, ймовірно, будете почувати себе не у своїй тарілці. У репродуктивному віці зміни менструального циклу є хорошим показником потенційного дисбалансу естрогену. Менопауза і клімактеричний перехід за визначенням є періодом дисбалансу естрогенів.

Обов'язково обговорюйте будь-які зміни в менструальному циклі з лікарем. Розуміння гормональних коливань допоможе вам жити краще на всіх етапах вашого життя.

 

(1) Barth C, Villringer A, Sacher J. Sex hormones affect neurotransmitters and shape the adult female brain during hormonal transition periods. Front Neurosci. 2015;9:37. doi:10.3389/fnins.2015.00037

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/pmc4335177/

(2) Hormone Health Network. Estradiol.

https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/estradiol

(3) Hormone Health Network. What is Estrone?

https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/glands-and-hormones-a-to-z/hormones/estrone

(4) University of Rochester Medical Center Health Encyclopedia. Estrogen's Effects on the Female Body.

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=85&ContentID=P00559

(5) Elsevier ScienceDirect. Estriol: Pregnancy.

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/estriol

(6) Society for Endocrinology, You and Your Hormones. Oestriol.

https://www.yourhormones.info/hormones/oestriol/

(7) The American College of Obstetricians and Gynecologists. Endometrial Hyperplasia.

https://www.acog.org/Patients/FAQs/Endometrial-Hyperplasia?IsMobileSet=false

(8) Almeida M, Laurent MR, Dubois V, et al. Estrogens and Androgens in Skeletal Physiology and Pathophysiology. Physiol Rev. 2017;97(1):135–187. doi:10.1152/physrev.00033.2015

https://doi.org/10.1152/physrev.00033.2015

(9) Gambacciani M, Levancini M. Management of postmenopausal osteoporosis and the prevention of fractures. Panminerva Med. 2014;56(2):115–131.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24942322-management-of-postmenopausal-osteoporosis-and-the-prevention-of-fractures/

(10) Pérez-López FR, Larrad-Mur L, Kallen A, Chedraui P, Taylor HS. Gender differences in cardiovascular disease: hormonal and biochemical influences. Reprod Sci. 2010;17(6):511–531. doi:10.1177/1933719110367829

https://doi.org/10.1177/1933719110367829

(11) Centers for Disease Control and Prevention. Leading Causes of Death - Females - All races and origins - United States, 2016.

https://www.cdc.gov/women/lcod/2016/all-races-origins/index.htm

 

Автор: Григорій Лагшмівар