Поява перед менструацією виділень з піхви, схожих на яєчний білок — це нормальне явище. Ці виділення, відомі як білі, складаються з цервікального слизу, який виробляється залозами шийки матки завдяки естрогену. Цервікальний слиз допомагає видаляти старі клітини та захищає матку від бактерій та інших організмів. (1)

Протягом менструального циклу рівень гормонів підвищується і знижується, тому кількість і зовнішній вигляд виділень змінюється. Залежно від того, на якому етапі циклу ви перебуваєте, виділень може бути багато або мало. Вони також можуть різної консистенції — густими та пастоподібними або прозорими, гелеподібними й тягучими.

Ці виділення відіграють певну роль і в фертильності. Вони можуть перешкоджати зустрічі сперматозоїдів з яйцеклітиною (коли слиз густа і пастоподібна) або підвищувати ймовірність зачаття (коли слиз більш рідка і слизька). Після настання вагітності кількість, колір і консистенція виділень можуть змінитися.

Види виділень до і після менструації

Кількість, колір і консистенція виділень можуть змінюватися. Зазвичай це пов'язано з гормональними змінами протягом менструального циклу.

Цервікальна слиз більш ніж на 90% складається з води. Інша ж її частина складається з таких сполук, як амінокислоти, білки та масла. (1) у різні періоди менструального циклу цервікальний слиз виглядає і відчувається по-різному.

Як правило, найбільше слизу буває перед овуляцією і під час неї. (2) Деякі жінки навіть використовують цервікальний метод, щоб визначити, коли вони найбільш фертильні.

Виділення цервікального слизу стимулюється гормоном естрогеном, рівень якого змінюється під час менструального циклу. Коли естроген досягає свого піку, шийка матки виробляє рідину, яка зазвичай має консистенцію яєчного білка. Коли рівень естрогену починає знижуватися, слиз може бути відсутнім або густим і пастоподібним.

Стандартна хронологія змін, що відбуваються з цервікальної слизом

  1. Під час менструальної кровотечі слиз змішується з кров'ю. Кількість і консистенцію цервікального слизу помітити практично неможливо.
  2. Через три-чотири дні після закінчення менструальної кровотечі слиз практично відсутня.
  3. У наступні кілька днів циклу можна помітити каламутні і білі виділення. Це нормально.
  4. У міру наближення до овуляції (момент приблизно в середині циклу, коли яйцеклітина виходить з яєчника в фаллопієву трубу) можна спостерігати більше слизу. Вона, як правило, прозора і тягуча, причому настільки, що найчастіше її можна розтягнути між великим і вказівним пальцями.
  5. Після овуляції, коли рівень естрогену знижується, а рівень прогестерону (іншого статевого гормону) підвищується, слизу стає менше, а та, що є, зазвичай густа. Також буває і так, що ніякого слизу не помітно зовсім. (3)

Деякі гормональні контрацептиви можуть впливати на цервікальний слиз. Наприклад, протизаплідні таблетки, в яких використовується тільки прогестин (синтетичний прогестерон), - згущують цервікальну слиз, тим самим ускладнюючи доступ сперматозоїдів до яйцеклітини. (4)

Що викликає виділення?

Вироблення цервікального слизу тісно пов'язане з підвищенням рівня естрогену в організмі. Рівень естрогену підвищується перед овуляцією і під час неї, щоб допомогти сформувати слизову оболонку матки. Це необхідно для того, щоб запліднена яйцеклітина могла імплантуватися і розвиватися.

Коли естрогену в організмі мало (зазвичай на початку менструального циклу), цервікальна слиз практично відсутня. Але коли естроген досягає свого піка в середині циклу (приблизно на 14-й день типового 28-денного менструального циклу), виділення цервікального слизу стає більш рясним. У міру підвищення рівня естрогену слиз також змінює свою консистенцію, стаючи слизькою і прозорою. У такому вигляді вона допомагає сперматозоїду просуватися по статевих шляхах, де він може запліднити яйцеклітину, випущену в момент овуляції.

Виділення під час вагітності

Після овуляції цервікальна слиз стає менш помітною. Крім цього, до кінця циклу вона може взагалі не вироблятися. Але якщо настає вагітність, рівень естрогену залишається високим, щоб живити слизову оболонку матки і збільшувати приплив крові до плоду, що розвивається. Це означає, що протягом всієї вагітності цервікального слизу може бути більше.

Збільшення кількості виділень може бути ознакою ранньої вагітності. Ці виділення можуть бути схожі на ті, які виникають, коли ви не вагітні, але все ж відрізняються від звичних. Вони можуть бути трохи більш жовтими і липкими.

Під час вагітності цервікальний слиз також допомагає захистити матку від бактерій, вірусів та інших речовин, які можуть викликати інфекції та інші проблеми.

Коли слід звернутися до лікаря?

Цервікальна слиз і вагінальні виділення — це абсолютно нормальне явище. Виділення повинні бути прозорими, молочними або злегка жовтими. Вони також часто не мають запаху або мають дуже слабкий запах. (5)

Ознакою інфекції або іншої проблеми може стати наявність у цервікального слизу сильного запаху або незвичного кольору. Зверніться до лікаря, якщо ви помітили що-небудь з перерахованого нижче:

  • збільшення кількості виділень;
  • зміна кольору і запаху виділень (наприклад, при вагінальної дріжджової інфекції виділення можуть бути сирнистими, а бактеріальний вагіноз може викликати неприємний запах і сірий колір виділень);
  • виділення з домішкою крові (коли менструація ще не настала);
  • біль в тазовій області (це може бути симптомом цервіциту, яким називається інфекція або запалення шийки матки);
  • вагінальний свербіж або печіння;
  • хворобливий статевий акт. (6)

Яка кількість вагінальних виділень є нормальним?

Кількість вагінальних виділень може бути різним, в залежності від людини. Крім цього, воно може залежати від багатьох факторів.

Перш за все, це залежить від того, наскільки близько (або далеко) ви перебуваєте від овуляції у своєму циклі. Також важливу роль в кількості виділень грає настання менопаузи, тому що у жінок в менопаузі виділення практично відсутні. В цілому, у жінок в пременопаузі в день виділяється від 1/2 чайної ложки до 1 чайної ложки виділень. (7) а деякі засоби інтимної гігієни, які ви використовуєте, можуть призвести до сухості піхви.

 

(1) Dubaissi E, Rousseau K, Hughes G et al. Functional characterization of the mucus barrier on the Xenopus tropicalis skin surface. Proceedings of the National Academy of Sciences. 2018;115(4):726-731. doi:10.1073/pnas.1713539115

https://doi.org/10.1073/pnas.1713539115

(2) Planned Parenthood. What's the cervical mucus method of FAMs?

https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/fertility-awareness/whats-cervical-mucus-method-fams

(3) Cleveland Clinic. Cervical mucus. Updated October 24, 2021.

https://my.clevelandclinic.org/health/body/21957-cervical-mucus

(4) Stanford Children’s Health. Contraception/birth control.

https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=contraceptionbirth-control-85-P01509

(5) Nationwide Children’s Hospital. Vaginal discharge. Updated 2020.

https://www.nationwidechildrens.org/conditions/vaginal-discharge

(6) Familydoctor.org. Vaginal disharge. Update Febriary 2021.

https://familydoctor.org/condition/vaginal-discharge/

(7) UpToDate.com. Vaginal discharge in adult women (Beyond the bascis). Updated March 8, 2021.

https://www.uptodate.com/contents/vaginal-discharge-in-adult-women-beyond-the-basics/print

 

Автор: Григорій Лагшмівар