Рак молочної залози є одним з найпоширеніших видів раку. В основному він вражає жінок у віці старше 50 років, але може виникнути у всіх, незалежно від віку та статі.

Регулярно спостерігаючи за грудьми, ви краще дізнаєтесь, як вона виглядає і відчувається, і зможете повідомити лікаря, якщо помітите щось незвичне. Це дуже важлива звичка, оскільки вона допомагає виявити рак молочної залози на ранній стадії, і чим раніше він виявляється, тим більше шансів на одужання.

Коли слід перевіряти груди?

В ідеалі слід перевіряти груди раз на місяць. Якщо у вас менструація, то найкраще перевірити груди в кінці менструації, тобто в кінці першої частини менструального циклу. Після менопаузи не має значення, коли ви це робите, якщо це відбувається в один і той же день щомісяця.

Як провести самообстеження грудей?

Перша частина самообстеження — це візуальний огляд. Для цього вам потрібно встати перед дзеркалом і оголити груди.

Підніміть руки та шукайте зміни у зовнішньому вигляді або щось, що виглядає незвично, в області грудей і пахв. Чим більше часу ви будете вивчати свої груди, тим краще будете знати її нормальний стан. Зміни, на які слід звернути увагу: зморшкуватість, ямочки, нарости, почервоніння шкіри, будь-які вени, що виділяються більше, ніж зазвичай, набряк у пахвовій западині та/або навколо ключиці. Ви також повинні звернути увагу на різницю в розмірі кожної грудей.

Потім покладіть руки на стегна, після чого потрібно згорбитися і нахилитися вперед. Зверніть увагу на будь-які зміни в сосках, такі як інверсія соска, скоринка, почервоніння, набряк, кровотеча, виділення, зміна напрямку або форми.

Наступну частину огляду проводите руками.

Почніть з огляду однієї грудей протилежною рукою. Використовуючи три пальці (не забудьте попередньо розігріти руки!), почніть із зовнішнього краю грудей і повільно рухайтеся до її центру круговими рухами. Перевірте, чи немає ущільнень (рухомих або нерухомих), потовщень шкіри або горбків. Продовжуйте, поки не дійдете до соска.

Далі-пахвова западина. Все ще використовуючи три пальці і протилежну руку, малюйте кола і шукайте шишки або ущільнення.

Нарешті, зверніть увагу на сосок. Двома пальцями злегка натисніть на сосок і переконайтеся, що з нього не витікають виділення.

Повторіть другу частину процедури на іншій молочній залозі. Ось і все!

Що робити, якщо було виявлено щось незвичайне?

Першим симптомом, який люди зазвичай помічають, є ущільнення або потовщення тканин.

Якщо ви підозрюєте, що щось не так, не панікуйте! Більшість грудочок у грудях насправді не є раковими. Однак це не означає, що їх слід ігнорувати. Лікар — єдина людина, яка зможе сказати вам, чи є виявлена вами пухлина доброякісною. Ось чому важливо звернутися до фахівця, якщо ви помітили щось незвичне.

 

Автор: Григорій Лагшмівар