Здавалося б, у надзвичайно ліберальному в сексуальному плані 21 столітті, в якому секс і еротика в різних формах атакують людину практично з усіх боків, не може бути й мови про страх перед статевим актом. Змалечку нас "годують" оголеними жінками на обкладинках барвистих журналів, еротичною рекламою та телевізійними програмами. Секс всюди — на вулиці, в пресі, по радіо, на роботі, в школі. Секс більше не є забороненою темою. На жаль, заклопотаність власною сексуальністю призводить до того, що значний відсоток людей має проблеми в сексуальній сфері, і однією з таких проблем є страх перед сексом. Фахівці навіть вигадали новий термін - "сексуальна анорексія".

Зміст

 1. Причини страху перед сексом
 2. Сексуальна анорексія
 3. Як боротися зі страхом сексу?

1. Причини страху перед сексом

Дослідження багатьох сексологів свідчать, що вік початку статевого життя з кожним роком знижується. Статеві стосунки починає вже кожен п'ятий 15-16-річний підліток. Мода на секс не вщухає. Бути незайманим чи незайманою вже не має жодної цінності. Віра в те, що тільки візуально непривабливі люди не мають сексуальних партнерів, все ще зберігається. Багато молодих людей вірять міфам, поширюваним засобами масової інформації, і навіть хочуть за будь-яку ціну пережити свій "перший раз". Часто ця прискорена ініціація купується сльозами та розчаруванням, особливо коли "перший раз" відбувається з авантюрною людиною, поспіхом, у незручних умовах, у надто юному віці та часто під впливом алкоголю. Такі обставини дають можливість завдати собі більше шкоди. На основі розчарувань від надто ранньої сексуальної ініціації виникає обурення проти нового зближення і страх перед сексом.

Страх сексу виникає не лише через невдалий чи навіть фатальний "перший раз". Серед причин страху перед інтимною близькістю сексологи називають:

 •  страх перед сексуальною ініціацією;
 • орієнтований на завдання підхід до сексу та страх перед тим, як виглядатимеш в очах сексуального партнера;
 • раніше пережиті психологічні травми та насильство під час статевого акту;
 • зґвалтування, сексуальні домагання;
 • відсутність задоволення від сексу — біль під час статевого акту, вагінізм, відсутність оргазму;
 • еректильна дисфункція у чоловіків;
 • деформована мораль, наприклад, обітниця незайманості;
 • суворе виховання;
 • страх перед небажаною вагітністю;
 • комплекси, низька самооцінка;
 • емоційні проблеми, депресія, втома, стрес, перевтома, нервові зриви, неврози.

Як бачимо, не існує єдиної причини страху сексу. Часто страх близькості може набувати розмірів клінічного розладу і мати характер сексуальних фобій, що супроводжуються соматичними симптомами, такими як прискорене серцебиття, задишка, запаморочення або надмірне потовиділення. У людей, які бояться сексу, може розвинутися сексофобія — ірраціональний страх перед протилежною статтю, малаксофобія — страх перед прелюдією, гімнофобія - страх перед оголенням або медомалакофобія - страх втрати ерекції.

2. Сексуальна анорексія

Страх сексу не обмежується людьми, які ще не займалися коханням або не пережили сексуальної ініціації. Страх близькості може виникати та у людей, які мають великий сексуальний досвід, але секс не приносить їм задоволення, звідси — бажання уникнути його за будь-яку ціну. Страх перед входженням у світ еротики є природним для більшості підлітків, які бояться, що сексуальна ініціація може бути пов'язана з небажаною вагітністю, болем, відсутністю задоволення, висміюванням з боку партнера тощо. Однак відраза до сексу може бути набута і в результаті неприємних зустрічей із сексуальними партнерами. Людина може почати боятися інтимних близьких стосунків, приниження, болю і страждань. Замість того, щоб асоціюватися із задоволенням, секс перетворюється на кошмар, якого слід уникати за будь-яку ціну під різними приводами, такими як мігрень, втома чи проблеми зі шлунком.

Сексуальна анорексія не хоче статевих стосунків, боїться статевого акту і відкладає його в часі, що є неабияким випробуванням для її партнера. "Сексуальна анорексія" - термін, який ввів у словник сексолог Патрік Карнс, порівнюючи сексуальну відразу з психічною анорексією. Сексуальна анорексія — це сучасний термін для позначення сексуальної фригідності, яка вимагає спеціального лікування, оскільки загрожує розривом стосунків.

Як зазначає доктор Анджей Депко, ставлення до сексу з роками змінилося. Воно, очевидно, стало більш ліберальним. Страх перед вагітністю зменшився завдяки можливості використання різних методів контрацепції, але водночас з'явилися такі проблеми, як стрес і перевтома, які знижують сексуальне задоволення і сприяють розвитку інших сексуальних розладів.

3. Як боротися зі страхом сексу

Як боротися зі страхом інтимної близькості? Якщо ви відчуваєте, що проблема переповнює вас, найкраще звернутися за професійною допомогою до сексолога, який діагностує причину ваших проблем із сексом і запропонує відповідну терапію. Також важливо пам'ятати кілька основних правил.

Уникайте сексуальних пліток — звичайно, секс — це пристрасна тема, про яку кожен хотів би поговорити. Однак, коли чоловік боїться сексу, він точно не допоможе собі, слухаючи розповіді інших про їхні любовні завоювання та постільні надмірності. Вульгарні історії можуть тільки ще більше знеохотити та збити вас з пантелику.

Тримайте дистанцію від чужих історій — непогано було б розділити чужі сексуальні спалахи на два або навіть на десять. Розповіді колеги по роботі про пристрасну ніч із симпатичним брюнетом, якого вона зустріла в барі, можуть не мати нічого спільного з реальністю і лише підвищити її низьку самооцінку. Замість того, щоб цікавитися чужим, часто прикрашеним сексуальним життям, краще подбати про якість власного сексуального життя.

Вірити, що секс прекрасний — якщо хтось зміцнив у вас переконання, що секс переоцінений, вульгарний, розгнузданий, гріховний або потворний, позбудьтеся такого мислення. Секс — це прекрасний досвід між двома людьми, які люблять один одного, і його варто переживати всією душею і тілом.

Чекайте на правильного партнера — не варто поспішати з сексом. Краще дочекатися правильного чоловіка, правильної жінки та насолоджуватися зближенням. Тільки секс з любов'ю, сповнений поваги, тепла, ніжності, довіри та безпеки може виявитися панацеєю від страху близькості.

Відмовтеся від порнографії — фільми для дорослих і газети з оголеними жінками точно не полегшать боротьбу зі страхом сексу. Вони можуть лише спотворити ваш підхід до інтимного життя. Секс має мало спільного з тим, що представляють порнографічні зображення.

Щоб подолати страх зближення, найкраще дочекатися правильної людини, яка відкриє нам нашу власну сексуальність і змусить нас асоціювати секс із задоволенням, а не з травмою і страхом.