Обстеження простати проводиться лікарем для виявлення проблем з простатою — залозою розміром з волоський горіх, розташованої між сечовим міхуром і статевим членом. Таке обстеження також називають пальцевим ректальним дослідженням, оскільки при цьому в пряму кишку вводиться змащений палець в рукавичці. (1)

Частота обстеження передміхурової залози залежить від вашого віку та стану здоров'я. У цій статті ми розповімо про те, для чого проводиться обстеження передміхурової залози, чого слід очікувати під час і після нього.

Кому слід пройти обстеження передміхурової залози?

Обстеження простати дозволяє виявити інфіковану, збільшену або запалену простату. Якщо у вас є такі симптоми, як утруднення сечовипускання, рекомендується обстеження для виявлення причини.

Пальцеве ректальне дослідження також використовується для скринінгу людей, що входять до групи ризику по раку простати. Рекомендації щодо скринінгу раку передміхурової залози базуються на вашому віці (як правило, старше 50 років), загальному стані здоров'я та факторах ризику. (2)

Ознаки та симптоми проблем з простатою

  • Труднощі з початком або зупинкою сечовипускання;
  • напруга при сечовипусканні;
  • позиви до сечовипускання незабаром після сечовипускання; неповне спорожнення сечового міхура;
  • прискорене сечовипускання;
  • підйом в нічний час для сечовипускання;
  • слабкий струмінь сечі;
  • тривале підтікання сечі;
  • кров у сечі або спермі.

Обстеження передміхурової залози для виявлення раку

Існує два типи тестів, які лікарі використовують для скринінгу раку простати:

  • Тест на специфічний для простати антиген (PSA) - це аналіз крові, який вимірює кількість PSA в крові. Іноді високий рівень ПСА пов'язаний з раком простати. (3)
  • Пальцеве ректальне дослідження-це фізичне обстеження, при якому лікар вводить палець в рукавичці в пряму кишку пацієнта, щоб промацати краю передміхурової залози. (4)

Що відбувається під час обстеження простати?

Це нормально, якщо ви нервуєте або навіть соромитеся пальцевого ректального дослідження.

Вам не потрібно робити нічого особливого, щоб підготуватися до обстеження. Лікар проведе вас через всі етапи обстеження, але задавайте йому питання, якщо якісь моменти обстеження будуть незрозумілі.

Пальцеве ректальне дослідження може проводитися в положенні стоячи або лежачи. Ваше положення буде залежати від таких факторів, як планування оглядової кімнати та стан вашого здоров'я.

Якщо ви збираєтеся стояти під час дослідження, спочатку вас попросять стати обличчям до дивана, розставивши ноги, нахиливши корпус вперед і поклавши руки або лікті на кушетку. Потім лікар змаже палець в рукавичці лубрикантом. Потім він введе палець у вашу пряму кишку під кутом вниз. Ви можете відчути невеликий тиск або легкий дискомфорт, але це не повинно боліти. Важливо розслабитися, зробити глибокий вдих і повідомити лікаря, якщо під час огляду ви відчуваєте біль. Може знадобитися кілька секунд, щоб м'яз зовнішнього сфінктера розслабився. Лікар може попросити вас опуститися на підлогу, як при спорожненні кишківника. Потім він круговими рухами пальця промацає часточки передміхурової залози. (5)

Що буде після обстеження передміхурової залози?

Після закінчення обстеження лікар вийме палець з прямої кишки. Вам можуть запропонувати серветки або вологі серветки, щоб витерти мастило.

Від початку до кінця обстеження простати займає всього кілька хвилин. Після обстеження вам не потрібно нічого робити, і ви можете займатися своїми звичайними справами.

Що означають результати обстеження простати?

Якщо результати обстеження простати не відповідають нормі, лікар може запропонувати вам пройти додаткові дослідження, наприклад, магнітно-резонансну томографію (МРТ) простати. Також може знадобитися біопсія простати для виявлення ознак раку. (3)

Якщо результати обстеження передміхурової залози є нормальними, лікар може переглянути результати аналізу крові на ПСА, щоб визначити, коли Вам слід пройти наступне обстеження на рак простати.

Як часто потрібно проводити обстеження передміхурової залози?

Існують різні фактори, які визначають, як часто потрібно проводити обстеження передміхурової залози та скринінг раку простати.

Одним з факторів є рівень ПСА, але він залежить від віку. Інші фактори, такі як сімейна історія хвороб, загальний стан здоров'я, дієта та спосіб життя, також відіграють роль у тому, як часто слід проходити обстеження простати. Лікар врахує всі ці фактори, коли буде рекомендувати вам час і частоту майбутніх обстежень на рак простати. (6)

Якщо термін обстеження на рак простати ще не настав, але ви помітили зміни або відчуваєте симптоми, які, на вашу думку, можуть бути пов'язані з простатою, не відтягуйте звернення до лікаря.

 

(1) Tanagho EA, McAninch JW. Smith's General Urology, 17th Edition. McGraw Hill; 2008.

http://www.tuleoffice.com/images/editor/File/pdf/book/omomi/book/1%20%284%29.pdf

(2) US Preventive Services Task Force, Grossman DC, Curry SJ, et al. Screening for prostate cancer: US Preventive Services Task Force recommendation statement. JAMA. 2018;319(18):1901-1913. doi:10.1001/jama.2018.3710

https://doi.org/10.1001/jama.2018.3710

(3) Eastham J. Prostate cancer screening. Investig Clin Urol. 2017;58(4):217-219. doi:10.4111/icu.2017.58.4.217

https://doi.org/10.4111%2Ficu.2017.58.4.217

(4) National Cancer Institute. Prostate cancer screening (PDQ).

https://www.cancer.gov/types/prostate/patient/prostate-screening-pdq

(5) McFarlane MJ. Chapter 97: The rectal examination. Walker HK, Hall WD, Hurst JW, eds. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. Butterworths;1990.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK424/

(6) Heidegger I, Fritz J, Klocker H, Pichler R, Bektic J, Horninger W. Age-adjusted PSA levels in prostate cancer prediction: updated results of the tyrol prostate cancer early detection program. PLoS ONE. 2015;10(7):e0134134. doi:10.1371/journal.pone.0134134

https://doi.org/10.1371/journal.pone.0134134

 

Автор: Григорій Лагшмівар