Менструальна кров складається з тієї ж крові, яка тече по венах, але вона також містить тканини, що відшаруються від ендометрію — оболонки матки. Саме тому її колір і консистенція відрізняються від того, що ви побачите, якщо, скажімо, поріжете палець.

Яскраво-червоний колір не єдиний можливий колір менструальної крові. У різні періоди менструації ви можете помітити кров темно-червоного або рожевого кольору. Колір крові при менструації може бути навіть чорним, помаранчевим, зеленим, сірим або коричневим з різних причин. Колір менструальних виділень може змінюватися на наступний день або наступний цикл.

У цій статті розглядаються різні кольори крові під час менструації та час їх появи. У ній також йдеться про те, який колір, інтенсивність виділень і частота менструацій можуть викликати занепокоєння.

Яскраво-червоний колір

Якщо менструальна кров яскраво-червоного кольору, це означає, що вона пройшла через піхву досить скоро після потрапляння в матку. Найімовірніше, що яскраво-червона кров з'явиться на початку менструації.

Ви також можете побачити яскраво-червону кров під час спазмів. Це пов'язано з тим, що спазми виникають при скороченні матки, а скорочення призводять до посилення кровотоку.

Темно-червоний, коричневий, чорний колір

Такі кольори менструальних виділень вказують на більш повільний перебіг крові. У більшості жінок кров стає темнішою протягом циклу. Це відбувається тому, що стара кров з більш глибоких шарів слизової оболонки матки відтікає пізніше. Коричнева кров також часто зустрічається протягом декількох тижнів після пологів.

Якщо ви помітили менструальні виділення цих квітів, але їх не було в попередні цикли, обов'язково зверніться до лікаря.

Рожевий колір

Зазвичай кров виглядає рожевою на початку або в кінці менструації, коли кровотеча стає світлішою. Зміна кольору відбувається через цервікального слизу, що змішується з кров'ю.

Рожева кров в інші фази циклу може бути викликана значною втратою ваги, неправильною дієтою або анемією. Зверніться до лікаря, якщо ви підозрюєте, що будь-яка з цих причин може впливати на кров під час менструації. Вам також може бути корисно звернутися до дієтолога.

Помаранчевий, Сірий, зелений колір

Помаранчева кров при менструації може бути нормальним результатом змішування цервікального слизу з кров'ю.

Помаранчеві виділення, не пов'язані з менструацією, можуть означати, що ви вагітні. Це може статися, коли запліднена яйцеклітина імплантується в стінку матки. Це відбувається приблизно між 10 і 14 днями після зачаття.

Але помаранчевий, сірий або зелений відтінки крові під час менструації або вагінальних виділень часто є ознаками таких інфекцій, як трихомоніаз, бактеріальний вагіноз, деякі ІПСШ. Ознаками ІПСШ можуть бути вагінальний свербіж і дискомфорт, виділення з неприємним запахом, хворобливе сечовипускання. Зверніться до лікаря, якщо у вас є ці симптоми. (1)

Що можна ще помітити?

Окрім зміни кольору крові під час менструації, ви також можете помітити зміни в консистенції виділень.

Менструальна кров може бути рідкою і водянистою або густою і липкою. Рідка і водяниста менструальна кров, як правило, рожевіша, тоді як густі і липкі виділення, як правило, коричневіші. Такі зміни в консистенції характерні для кінця циклу. Це відбувається тому, що більша частина тканини ендометрію вже вийшла.

Густота крові при менструації змінюється в міру наближення до менопаузи, оскільки маткова оболонка нарощується менше. Це також часто трапляється, коли на гормони впливає стрес або занадто велике фізичне навантаження. (2)

Менструальна кров може містити згустки. Під час менструації відділення ендометрію від стінки матки може призвести до розриву дрібних кровоносних судин. Вони кровоточать, і для зупинки кровотечі утворюються згустки. Потім вони виходять разом з менструальною кров'ю.

Згустки також можуть утворюватися, коли гормональні зміни сигналізують про закінчення менструації, і оболонка матки знову починає наростати.

Згустки крові зазвичай невеликі. Якщо вони Більше 2.5 см в діаметрі, повідомте про це лікаря. Вони можуть діагностувати менорагію (сильні менструальні кровотечі). (3)

Коли звертатися до лікаря?

Зверніться до лікаря, якщо ви помітили щось, що не є нормою для вас під час менструації.

Ознаки того, що Вам слід звернутися до лікаря:

  • затримка менструації;
  • нерегулярні менструації;
  • несподівана кровотеча;
  • сильна кровотеча; (3)
  • згустки крові розміром Більше 2.5 см; (5)
  • сильний біль під час менструації. (4)

Також зверніться до лікаря, якщо після використання тампона у вас піднялася температура і ви відчули себе погано. Це може бути ознакою синдрому токсичного шоку. TSS-рідкісний, але потенційно смертельний стан, який вимагає негайної медичної допомоги. (6)

Характеристики нормального менструального циклу

Те, що нормально для вас, може не збігатися з тим, що вважають стандартом норми фахівці. Але в цілому менструальний цикл вважається нормальним в наступних випадках:

  • якщо менструація настає з інтервалом від 24 до 38 днів;
  • якщо час приходу менструацій змінюється не більше ніж на 20 днів протягом року;
  • якщо менструація триває від 4.5 до 8 днів;
  • якщо за менструацію виходить від 5 мл до 80 мл крові.

Важливо знати, які менструальні виділення для вас нормальні. Поговоріть з лікарем, якщо виникли будь-які зміни.

(1) Nemours TeensHealth. I've never had my period, so what's this discharge?

https://kidshealth.org/en/teens/vdischarge.html

(2) Berz K, Mccambridge T. Amenorrhea in the female athlete: What to do and when to worry. Pediatr Ann. 2016 Feb;45(3):97-102. doi:10.3928/00904481-20160210-03

http://doi.org/10.3928/00904481-20160210-03

(3) James AH. Heavy menstrual bleeding: work-up and management. Hematology Am Soc Hematol Educ Program. 2016;2016(1):236-242. doi:10.1182/asheducation-2016.1.236

https://doi.org/10.1182/asheducation-2016.1.236

(4) National Institutes of Health. NIH News In Health. Period Problems: Fibroids, Endometriosis, and Other Issues.

https://newsinhealth.nih.gov/2019/08/period-problems

(5) Centers for Disease Control and Prevention. Heavy menstrual bleeding.

https://www.cdc.gov/ncbddd/blooddisorders/women/menorrhagia.html

(6) American Academy of Family Physicians. Toxic Shock Syndrome.

https://familydoctor.org/condition/toxic-shock-syndrome/

 

Автор: Григорій Лагшмівар