У жінок може відбуватися вагінальне виділення крові або її згустків не тільки під час менструації. Це може бути викликано гормональними змінами у зв'язку з менопаузою або синдромом полікістозних яєчників, новоутвореннями в матці або проблемами з щитоподібною залозою.

Найчастіше згустки крові можна помітити під час менструації. (1) їх поява між менструаціями не завжди є серйозним приводом для занепокоєння, але може їм бути, особливо якщо згустки великі. Оскільки деякі причини можуть бути серйозними, включаючи фіброміому матки, порушення кровообігу, викидень та рак, найкраще звернутися до лікаря.

У цій статті пояснюється, що може означати появу згустків крові та чому важливо звернутися до лікаря.

Як визначити, що виділяються згустки крові не є нормальним явищем?

Мажучі кров'янисті виділення, коли між менструаціями виділяється всього кілька крапель крові, в більшості випадків не є рідкістю і не викликають занепокоєння. Це стає більш небезпечним, якщо регулярно виділяються кров'яні згустки. (2)

Зверніться до лікаря, якщо у вас сильна кровотеча під час або між менструаціями, що відрізняється від попередніх, або якщо у вас з'явилися виділення з кров'яними згустками великого розміру.

_____________

Ознаки сильного вагінальної кровотечі:

  • кровотеча, через яку доводиться міняти прокладку або тампон кожні дві години або частіше;
  • необхідність одночасного використання прокладки і тампона;
  • необхідність міняти тампон або прокладку протягом ночі;
  • кровотеча, яке заважає займатися повсякденною діяльністю;
  • утома;
  • задишка.

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Причини виділення згустків між менструаціями

Утворення згустків може тривати довше у жінок з рясними менструальними виділеннями. Приблизно у 33% жінок менструальні виділення настільки рясні, що доводиться міняти прокладку або тампон щогодини протягом декількох годин. (1)

_____________

Можливі медичні причини появи згустків без менструації

  1. Гормональний дисбаланс. Перименопауза стадія, що передує менопаузі, і менопауза, яка діагностується, коли менструація припиняється принаймні на рік, може спричинити нерегулярне відшарування слизової оболонки матки.
  2. Фіброміоми матки. Це неракові утворення, які розвиваються в матці або навколо неї.
  3. Ендометріоз. При цьому захворюванні ендометрій знаходиться поза матки в інших органах, наприклад, в яєчниках.
  4. Аденоміоз. Це стан, при якому тканина ендометрію, яка зазвичай вистилає матку, проривається і починає проростати в стінку матки.
  5. Викидень. Спонтанне переривання вагітності може статися дуже рано, іноді ще до того, як ви навіть дізнаєтесь, що вагітні.
  6. Поліпи матки або шийки матки. Це нарости на матці або цервікальному каналі, який з'єднує матку з піхвою.
  7. Рак в матці або шийці матки. Це потенційне, але менш ймовірне джерело утворення згустків крові.
  8. Інші медичні стани. Гіпотиреоз, який виникає, коли щитовидна залоза не виробляє достатню кількість тиреоїдних гормонів, і синдром полікістозних яєчників, коли на яєчниках виростають численні кісти.

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Чим небезпечне рясне виділення крові і її згустків?

Тривалі рясні менструальні кровотечі є поширеною причиною залізодефіцитної анемії-стану, при якому в організмі не вистачає червоних кров'яних тілець. Одне дослідження показало, що близько 63% тих, у кого були рясні менструації, також страждали анемією. (3)

_____________

Симптоми анемії:

  • втома або низький рівень енергії;
  • слабкість;
  • блідість шкіри;
  • задишка;
  • труднощі з концентрацією уваги;
  • відчуття запаморочення. (4)

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

Якщо ви помітили у себе ці симптоми, зверніться до лікаря.

Діагностика

Лікар може поставити вам питання про історію хвороби та менструації, щоб з'ясувати причину нерегулярного згортання крові. Вас можуть попросити вести щоденник менструації, щоб відстежувати рясність виділень і наявність згустків.

Потім лікар може провести обстеження органів малого таза. Також може знадобитися здати такі аналізи, як аналіз крові, пап-тест, біопсія ендометрія, і пройти ультразвукове дослідження. (2)

Лікування

Лікування залежить від основної причини. Воно може включати медикаментозне або хірургічне втручання. Варіанти медикаментозного лікування можуть бути різними, в залежності від причини утворення згустків і конкретного захворювання. Хірургічне лікування може бути для вас варіантом, якщо вам потрібно видалити поліпи або фіброїди. Лікар може рекомендувати хірургічне втручання, якщо медикаментозне лікування не допомогло розв'язувати проблему. (1)

Підбити підсумок

Виділення згустків крові під час менструації — це не привід для занепокоєння. Але часте виділення великих згустків і рясна кровотеча між менструаціями — привід для звернення до лікаря.

 

1. American College of Obstetricians and Gynecologists. Heavy menstrual bleeding.

https://www.acog.org/womens-health/faqs/heavy-menstrual-bleeding

2. Centers for Disease Control and Prevention. Heavy menstrual bleeding.

https://www.cdc.gov/ncbddd/blooddisorders/women/menorrhagia.html

3. Kocaoz S, Cirpan R, Degirmencioglu AZ. The prevalence and impacts heavy menstrual bleeding on anemia, fatigue and quality of life in women of reproductive age. Pak J Med Sci. 2019;35(2):365-370. doi:10.12669/pjms.35.2.644

https://doi.org/10.12669%2Fpjms.35.2.644

4. Penn Medicine. What is anemia.

https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/anemia

 

Автор: Григорій Лагшмівар